Jak nieleczona kamica nerkowa wpływa na zdrowie?

Według naukowców i badaczy kamica nerkowa jest chorobą na którą cierpi nawet 10% populacji w krajach rozwiniętych. W trakcie choroby w drogach moczowych lub w nerkach tworzą się złogi nazywane również kamieniami. Bardzo często nawet po ich całkowitym usunięciu choroba nawraca. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia gwarantuje pozbycie się uciążliwego schorzenia oraz dolegliwości bólowych, które są częstym problemem przy występowaniu złogów w nerkach. Jednak co się stanie gdy kamica nerkowa nie będzie leczona?

 

Próbki w laboratorium

Nie leczenie kamicy nerkowej – poważne konsekwencje

W sytuacji gdy dana osoba zmaga się z niewielkimi kamieniami nerkowymi leczenie opiera się na eliminowaniu towarzyszącemu bólu. Podawane są również tabletki rozkurczające, które wspierają samopoczucie oraz stan pacjenta. Jeśli złogi nie są dużych rozmiarów większość osób zmagających się ze schorzeniem może jest powodzeniem samodzielnie wydalić.

Problemem staje się sytuacja gdy osoba zmagający się z większymi kamieniami nerkowymi nie podejmuje kroków w kierunku leczenia. Powikłaniem kamicy nerkowej może być m.in. kolka nerkowa, która jest spowodowana utrudnieniem odpływu płynów z nerki lub z moczowodu z powodu zaklinowania się kamienia w przewodzie lub zablokowaniem złogu w miedniczce nerkowej. Kolce nerkowej towarzyszy bardzo ostry i silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wydłużony czas, w którym zostaje utrudniony odpływ moczu może doprowadzić do wodonercza, a także infekcji dróg moczowych. Wodonerczem określa się stan gdy mocz zatrzymuje się w nerce. Jest to wyjątkowa groźna sytuacja, która może na stałe doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania nerek. Wodonercze może w konsekwencji doprowadzić nawet do skrajnej niewydolności narządu. Warto wiedzieć, że atak kolki nerkowej może być wyjątkowo niebezpieczny zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Może on wówczas doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Podczas kamicy nerkowej bardzo często pojawiają się infekcje, które są spowodowane zastojem moczu lub jego nienaturalnym zagęszczeniem. Problem ten nasila się w przypadku gdy osoba zmagająca się z chorobą nie przyjmuje odpowiedniej ilości płynów. Ponadto nawracające zapalenie nerek w przebiegu kamicy nerkowej może doprowadzić do pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby czy wielkości złogów pojawiających się w nerkach nieleczona kamica nerkowa niesie ze sobą poważne powikłania. Choroba ta charakteryzuje się również wysoką bolesności co powoduje, że nawet osoby, które początkowo nie chcą podjąć leczenie w końcu się na nie decydują.

Należy jednak pamiętać, że im dłużej zwleka się z podjęciem stosownych kroków oraz wdrożeniem zaleceń lekarzy tym trudniejszy jest powrót do pełnego zdrowia, a czasami staje się ona całkowicie niemożliwy.

 

Jak przebiega leczenie kamicy nerkowej?

Rozpoczęcie leczenia kamicy nerkowej w momencie pojawienia się już pierwszych objawów zwiększa szanse, że możliwe będzie jej całkowite leczenie za pomocą środków farmakologicznych. Stosuje się wówczas głównie leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz zaleca się spożywanie dużej ilości płynów dzięki, którym możliwe będzie szybsze wypłukanie kamieni. W sytuacji gdy dana osoba zmaga się z większymi złogami stosuje się między innymi litotrypsja, która jest zabiegiem polegającym na rozbijaniu kamieni za pomocą fal ultradźwiękowych. Rozbity i rozkruszony na mniejsze kamienie złóg jest możliwy do łatwego wydalenia.

Niekiedy wykorzystuje się również zabiegi endoskopowe, które są przeprowadzane pod całkowitą narkozą. Polegają one na fizycznym wyciągnięciu kamienia z nerki za pomocą odpowiednich, specjalistycznych narzędzi. Dzięki zastosowaniu endoskopu blizny są niewielkie i możliwy jest szybki powrót do codziennych obowiązków.

Aby zapobiec pojawieniu się kamicy nerkowej należy pamiętać o prowadzeniu badań profilaktycznych, regularnym badaniu moczu oraz obserwowaniu pojawiających się zmian w stanie zdrowia. Pojawiające się pierwsze niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam w podjęciu odpowiednich kroków, które zapobiegną dalszemu rozwijaniu się choroby dzięki czemu możliwe będzie całkowite uniknięcie bolesny problemów. Regularne, profilaktyczne badania moczu i krwi są ważne przede wszystkim u osób, które pokonały kamicę nerkową gdyż choroba ta często nawraca nawet gdy została ona wcześniej całkowicie wyeliminowana.

 

 

Related articles

Back to Top