Idzie wiosna – wybierz buty do biegania

Wiosna sprzyja temu, aby wraz z pierwszymi ciepłymi dniami zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jedną z najczęstszych aktywności na jaką stawiamy jest bieganie. Dzięki temu poprawiamy krążenie w naczyniach krwionośnych, zwiększamy wydolność oddechową, a także dbamy o swoją postawę i wzmacniamy kości oraz stawy.

Jeśli jednak pragniemy rozpocząć bieganie na dworze, warto zadbać o to, aby posiadać odpowiednie obuwie. Buty do biegania są niezwykle ważne jeśli nie chcemy zaszkodzić swoim stawom i pragniemy uniknąć niepotrzebnego bólu już po pierwszych przebytych truchtem metrach. Jednak jak się okazuje wybór butów do biegania wcale nie jest taki prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na wiele parametrów i cech, dzięki którym będzie nam łatwiej budować swoją kondycję.

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Wbrew pozorom dobre buty lekkoatletyczne do biegania mają ogromne znaczenie jeśli pragniemy uprawiać sport, który nie zaszkodzi naszym stawom oraz zmniejszy ryzyko wypadku. Od butów do biegania wymaga się przede wszystkim tego, aby stabilizowały i pionizowały staw skokowy oraz pozwalały na pokonywanie długich dystansów. Oprócz tego powinny dobrze odprowadzać wilgoć i posiadać specjalny materiał wentylacyjny, który zapobiegnie powstawaniu odparzeń i bolesnych pęcherzy.

Wiele osób jednak ma problem z wyborem odpowiednich butów do biegania. Okazuje się, że to nie ich wygląd czy marka odzieżowa powinien odgrywać ważną rolę, ale właśnie odpowiednie właściwości. To parametry obuwia będą wpływały na komfort biegu oraz bezpieczny proces uprawiania sportu przez biegacza.

Parametry butów do biegania – na co zwrócić uwagę?

Co powinny robić dobrze dobrane buty do biegania? Przede wszystkim obuwie sportowe do biegania musi zapewnić stabilizację stawu skokowego i stawów sąsiadujących, dobrze amortyzować stopy i całe ciało podczas biegu, a także być dopasowane do stopy biegacza. Nie bez znaczenia ma obuwie, które spełnia wszystkie te warunki, a jednocześnie doskonale odprowadza wilgoć i świetnie prezentuje się na stopie.

Jednym z najważniejszych czynników na jakie należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania jest ich rozmiar. Źle dobrane buty do biegania (zbyt małe lub zbyt duże) prowadzi do bolesnych powikłań, które skutecznie zniechęcą do dalszego uprawiania sportu. Buty do biegania powinny mieć większy rozmiar niż obuwie codzienne. Podczas biegu stopa przesuwa się do przodu i puchnie. Zbyt małe buty będą cisnęły i przyczynią się do powstania odcisków.

Jakie cechy butów do biegania są ważne?

Zamawiając buty do biegania należy zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty:

  • dobre wybicie stopy,
  • amortyzację stawów.

Nie można zapomnieć o tym, że buty do joggingu powinny być dedykowane do uprawiania tego typu aktywności fizycznej. Zwykłe obuwie sportowe nie sprawdzi się w przypadku biegania ze względu na brak amortyzacji stawów oraz zmniejszonym wybiciem. Buty do biegania powinny posiadać specjalną technologię wpływającą na komfort biegania, co przełoży się na ilość kilometrów jakie przebiegniemy bez zbędnego bólu.

Inną cechą na jaką należy zwrócić uwagę jest to w jaki sposób układa się na nasza stopa do chodzenia. Na tej podstawie należy wybrać buty do biegania. Najbezpieczniejsze będzie obuwie neutralne, które jest przeznaczone dla stopy supinującej lub neutralnej. W przypadku stopy z tendencją do płaskostopia (czyli pronującej) dobrze jest wybrać buty stabilizujące.

Buty do biegania po bieżni i asfalcie – różnice

Każdy z nas biega po różnych nawierzchniach. Niektórzy preferują bieganie po asfalcie, inni wybiorą bieżnie na stadionie, a miłośnicy natury zdecydują się biegać po terenach leśnych. Wbrew pozorom buty do biegania ze względu na swoje funkcje powinny być dopasowane do tego, gdzie będziemy uprawiać sport.

Buty do asfaltu charakteryzują się większą amortyzacją. Bieganie po chodniku bardzo obciążą nasze stawy i kości, dlatego tak ważne jest wybranie obuwia, który będzie to neutralizował. Inaczej wygląda kwestia w przypadku biegania po bieżni. Tutaj nawierzchnia jest bardziej plastyczna, co wpływa na lepsze wybicie się stopy. Można spokojnie wybrać buty bardziej neutralne. Specjaliści zachęcają jednak do tego, aby w dalszym ciągu decydować się na buty asfaltowe zapewniające bezpieczeństwo i większą przyczepność.

Related articles

Back to Top