Gril gazowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Piękna pogoda i komfortowa temperatura na zewnątrz to idealne warunki do tego, aby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Jednym z lepszych sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest zorganizowanie grilla. Jest to bardzo popularna w Polsce metoda wspólnego spędzania czasu czy to ze znajomymi, czy z rodziną. Szczególnie w lecie, gdy sezon grillowy jest w pełni otwarty, praktycznie w każdy weekend da się zauważyć i wyczuć, że wiele osób zdecydowało się na tę formę spędzania wolnego czasu.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych rodzajów grilli, ale z pewnością jednym z popularniejszych rozwiązań w ostatnich latach są grille gazowe. Tego typu konstrukcje są bardzo uniwersalne, jednak aby wybrać odpowiedni grill gazowy, warto wcześniej zapoznać się z tym tematem.

Jakie rodzaje grillów gazowych są dostępne na rynku?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli i rodzajów grillów gazowych. Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i własnych wymagań model. Grille gazowe występują w formie kompaktowych konstrukcji, które można postawić np. na stole, ale także w formie dużych grillów umieszczonych na wózku, który ułatwia ich transport. Ponadto można zakupić także opiekacze gazowe, które świetnie sprawdzą się podczas przygotowywania potraw mięsnych i warzywnych, lub też grille kuchenne, które można postawić w domu.

Ciekawym rozwiązaniem są także grille gazowe z kamieniami lawy, które umieszczone są pod rusztem i pomagają w równomiernym rozprowadzaniu ciepła, co pozwala dużo dokładniej przyrządzać dania na grillu i dłużej utrzymywać ich ciepło.

Jaki grill gazowy kupić?

Decydując się na zakup grilla gazowego, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję, aby wybrać model, który spisze się idealnie w danym przypadku. Z pewnością jedną z ważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest wielkość grilla. Wpływ na to będzie miała z pewnością ilość osób, dla jakich dania na grillu będą przyrządzane.

Ponadto przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki grill gazowy kupić,  warto zwrócić również uwagę na wielkość i budowę rusztu, a także na ilość palników. Obudowa grilla powinna być wykonana z wytrzymałych i odpornych na wysoką temperaturę materiałów. Z pewnością stal nierdzewna to materiał, który najlepiej spisze się w tej roli i znacząco ułatwi utrzymanie grilla w odpowiedniej czystości.

Warto także, aby nasz grill gazowy miał system odprowadzania tłuszczu podczas grillowania, wbudowany termometr w pokrywie i inne przydatne dodatki. Kupując grill gazowy, należy również zwrócić uwagę na jego moc i temperaturę, jaką jest w stanie uzyskać, a także na firmę, która go wyprodukowała.

Gdzie można zakupić gaz do grilla gazowego i jak się z nim obchodzić?

Gaz do grilla w formie butli można zakupić w różnego rodzaju sklepach budowlanych posiadających w sprzedaży grille ogrodowe. Oprócz tego butle z gazem można także znaleźć na stacjach paliw lub w różnego rodzaju stacjonarnych, lub internetowych sklepach z tego typu asortymentem. Taką butlę można po opróżnieniu ponownie napełnić, więc nie jest to jednorazowy produkt.

W sprzedaży można znaleźć butle zawierające propan-butan lub sam propan. Mieszanka propanu i butanu będzie dostępna w większość miejsca i spisze się znakomicie w temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza. Jednak gdy zamierzamy grillować w ujemnych temperaturach, warto zaopatrzyć się w butle z propanem, którego temperatura wrzenia to aż -47 stopni Celsjusza.

Korzystając z grilla gazowego, należy pamiętać, że gaz jest bardzo łatwopalny i przez to niebezpieczny, dlatego należy stosować się do wszelkich instrukcji producenta i korzystać z grilla z odpowiednią ostrożnością.

Na jakie koszty należy się przygotować, decydując się na zakup grilla gazowego?

Grille gazowe są bardzo oszczędne, ponieważ jedna butla z gazem może spokojnie wystarczyć nawet na cały sezon grillowania. To sprawia, że koszty związane z eksploatowaniem tego typu grilla są bardzo małe. Większe wydatki generuje jednak cena zakupu takiego grilla, ponieważ tego typu konstrukcje są zazwyczaj znacznie droższe od tradycyjnych grillów węglowych. Jednak z pewnością komfort użytkowania grilla gazowego i niskie koszty eksploatacji skutecznie rekompensują większą cenę zakupu.

Related articles

Back to Top