Gdzie wykorzystywane są płytki PCB?

Obecnie świat nie mógłby funkcjonować na tak wysokim poziomie bez różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. To właśnie one przyczyniły się do sporego rozwoju gospodarki i cywilizacji, a obecnie są one wykorzystywane przez większość ludzi, nawet podczas codziennych czynności. Tego typu urządzenia składają się zazwyczaj z wielu różnych elementów i podzespołów, które po połączeniu ze sobą w jedną wielką całość tworzą urządzenie elektroniczne o określonych funkcjach i możliwościach. element i podzespoły elektroniczne mogą być dość małe i może ich być naprawdę bardzo dużo w jednym urządzeniu. Aby połączenie ich wszystkich w jedną całość było możliwe, konieczne jest wykorzystanie w tym celu jakieś podstawy, która to umożliwi. Płytki PCB to właśnie tego rodzaju produkt, który jest niezbędny przy produkcji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Warto więc wiedzieć czym są płytki PCB, w jaki sposób się je produkuje oraz gdzie są wykorzystywane?

Czym są płytki PCB?

Płytka PCB (Printed Circut Board), często nazywana w języku polskim obwodem drukowanym, jest to płytka wykonana z materiału izolacyjnego (dielektryka), która pokryta została w procesie produkcji folią miedzianą ze ścieżkami przewodzącymi, które ustawione są zgodnie z określonym wzorem przyłączenia. Część płytki PCB, która jest przewodnikiem, ma również specjalnie wyznaczone pola lutownicze (pady), które umożliwiają przylutowanie do płytki różnych elementów elektronicznych. Płytka PCB jest więc pewnego rodzaju podstawą do tworzenia większych układów elektronicznych, które mogą być następnie wykorzystane w produkcji wielu różnych urządzeń elektronicznych.

Płytki PCB pozwoliły znacząco zmniejszyć wymiary urządzeń, które dzisiaj możemy znaleźć w sprzedaży. Widoczne jest to szczególnie w przypadku telefonów, komputerów czy ultrapłaskich telewizorów. Na rynku można obecnie znaleźć płytki PCB w różnych wersjach dostosowanych do innych wymagań i zastosowań. Mogą to być płytki PCB różniące się ilością warstw (jedno i wielowarstwowe), materiałem, z jakiego zostały wykonane (CEM, teflon, FR4, FR4 na podkładzie z aluminium itd.), swoją sztywnością lub grubością, a także maksymalnym obciążeniem prądowym, na co wpływ ma grubość folii miedzianej, jaka została wykorzystana w produkcji danej płytki PCB. Tak duży wybór sprawia, że każdy znajdzie obecnie płytki PCB dostosowane do różnych zastosowań i wymagań.

płytki pcb

W jaki sposób produkuje się płytki PCB?

Produkcja płytek PCB to obecnie proces w pełni automatyczny. Różnego rodzaju obrabiarki CNC docinają i nawiercają laminat w zgodny z projektem sposób. Następnie nanoszone są ścieżki wykonane ze specjalnej folii miedzianej lub też farby o właściwościach elektroprzewodzących. Tak przygotowana płytka PCB, może być wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju układów elektronicznych. Produkcja płytek PCB z racji wysokiej automatyzacji tego procesu jest bardzo łatwa i szybka, co pozwala, na osiągniecie wysokiej wydajności produkcji. 

Gdzie wykorzystuje się płytki PCB?

Płytki PCB na początku swojego istnienia wykorzystywane były głównie w wojsku i kosmonautyce, czyli w dziedzinach, w których większość współczesnych technologii i urządzeń miała swój początek. Aktualnie branże te nadal korzystają z płytek PCB, jednak zastosowanie tego produktu jest obecnie znacznie szersze i dotyczy praktycznie każdej branży, która ma jakiś związek z produkcją urządzeń elektronicznych. Dzięki temu, że płytka PCB pozwala na łatwe i szybkie łączenie takich elementów jak cewki, oporniki, kondensatory, procesory i wiele innych, znajduje ona zastosowanie w produkcji różnego rodzaju podzespołów komputerowych, smartfonów, tabletów, telewizorów, zegarków, instrumentów elektronicznych, lamp, zabawek elektronicznych, urządzeń laboratoryjnych, diagnostycznych i wielu innych. Aktualnie każde urządzenie elektroniczne zbudowane na bazie płytki PCB, dlatego jest to tak ważny produkt.

Related articles

Back to Top