Gdzie kupić eko żywność?

Czy wiesz, że to, co ląduje na Twoim talerzu, ma nie tylko napełnić Twój żołądek i zaspokoić uczucie głodu?

Wiesz zapewne, że nie chodzi tylko o to, czy w natłoku obowiązków w ogóle udało Ci się coś zjeść, lecz również o to, czy posiłek ten był wartościowy? Jeśli tak, wiesz też zapewne, że dziś nie wystarczy, że niezdrowy batonik zastąpisz zdrowym jabłkiem, dlatego że dziś o zdrowe jabłka i inne produkty jest coraz trudniej. Gdzie kupować żywność, by była zdrowsza?

Żywność ekologiczna – czym się wyróżnia?

Aby wyprodukowane pożywienie mogło zostać uznane za ekologiczne, musi przejść szereg kontroli i uzyskać stosowne certyfikaty. Tym się właśnie różni od tak zwanej zdrowej żywności, która dodatkowych badań nie wymaga. W procesie produkcyjnym nie są stosowane substancje sztuczne, obejmujące antybiotyki, konserwanty, sztuczne hormony i wiele innych, szkodliwych dla ludzkiego organizmu składników.

Stosowana jest ekologiczna forma nawożenia, z wykorzystaniem roślin z grupy motylkowatych, co w połączeniu ze stosowaniem obornika, kompostownika i wapnowania umożliwia utrzymanie żyzności gleby na odpowiednim poziomie. Siano i kiszonki są przygotowywane według tzw. prawidłowości biologicznych.

Plantacje ekologiczne odchodzą od wielohektarowych monokultur. By uniknąć wyjałowienia gleby, stosowane są niewielkie uprawy i płodozmiany, tak by jak najefektywniej wykorzystać możliwości gleby. Zwierzęta karmione są paszą własnej produkcji, a ich hodowla odbywa się w systemie ściółkowym.

Dlaczego warto przestawić się na żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna to żywność certyfikowana, zatem jeśli na produkcie znajdziesz np. Euroliść, możesz mieć pewność, że trzymasz w ręku wyrób spełniający surowe normy, umożliwiające uzyskanie eko certyfikatu.

Co więcej, żywność typu eko zawiera o wiele więcej substancji odżywczych od konwencjonalnej. Brak tzw. pustych kalorii, wypełniaczy, polepszaczy i innej chemii przekłada się na zwiększoną ilość witamin i substancji mineralnych. Ciekawym przykładem są m.in. fitozwiązki, pełniące rolę ochronne dla naszego zdrowia. Ich ilość w żywności ekologicznej może być większa nawet o 120%! Odpowiadają one m.in. za walkę ze stanami zapalnymi, poprawę krążenia czy też poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego.

ekologiczna żywność

Co wyeliminować z diety, by chronić zdrowie?

Żyjemy w czasach, w których niezdrowa żywność jest łatwo dostępna na każdym kroku. Co zatem zrobić, by ją wyeliminować?

  • Rezygnacja z produktów przetworzonych – są one pokaźnym zbiorem sztucznych substancji, wzmacniaczy smaku i zapachu, rakotwórczych i podnoszących ryzyko wystąpienia alergii dodatków, które niczego nie wnoszą do naszego zdrowia.
  • Likwidacja w diecie wyrobów seropodobnych – tu sprawdza się zasada, że im dłuższy skład, tym niższa jakość. Jeśli nie chcesz rezygnować z serów, postaw na te z górnej półki. Zapłacisz więcej, lecz Twój organizm Ci podziękuje.
  • Produkty słodkie – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cukier może uzależniać nawet silniej niż kokaina. To tłumaczy, dlaczego tak wiele osób nie potrafi sobie odmówić kolejnego batonika lub ciasteczka. Jeśli jednak nie chcesz całkowicie rezygnować ze słodkich wyrobów, postaw na miód i ciemną czekoladę – one również wymagają umiaru, lecz przyniosą więcej korzyści.
  • Wyroby słone – rzeczywistość jest nieubłagana – jeśli zalecana ilość soli w ciągu dnia to 2-3 gramy, a my spożywamy nawet do 15, to nietrudno policzyć, jak bardzo przekraczamy granicę. A nadmiar soli przyczynia się m.in. do powstawania nowotworów, cukrzycy typu II, a także podnosi ryzyko nadciśnienia tętniczego.

To jedynie nieliczne przykłady kroków, jakie możesz podjąć, by ratować swoje zdrowie. Inne działanie obejmują znalezienie sklepu, w którym dostępne będą rzeczywiście zdrowe produkty. Gdzie ich szukać?

Sklep ekologiczny Green Mall – sięgaj po to, co najlepsze!

Sklep Green Mall to nie tylko ekologiczne produkty. To również pełne poszanowanie decyzji naszych klientów o życiu w duchu idei zero waste. Nasz sklep ze sklep ze zdrową żywnością dostarcza nie tylko produkty spożywcze, ale także ekologiczne kosmetyki, produkty dla zwierząt, wyroby ogrodnicze i wiele innych. Zapewniamy dostęp do licznych produktów przeznaczonych dla wegetarian, wegan i wszystkich tych, którzy stawiają na zdrowie dziś, by funkcjonować lepiej jutro.

Related articles

Back to Top