Garaż blaszany bez pozwolenia na budowę – jakie może mieć wymiary?

Garaże blaszane stają się coraz bardziej popularniejsze wśród mieszkańców dużych osiedli, na których wciąż brakuje miejsc parkingowych. Powszechnie wiadomo także, że każdy człowiek pragnie posiadać własny kąt do przechowywania tak zwanych szpargałów oraz garażowania np. samochodu lub motocykla.

Niemalże idealnym rozwiązaniem jest garaż typu blaszak, który można postawić na własnym kawałku ziemi zupełnie bez pozwolenia. Wystarczy spełnić tylko kilka podstawowych warunków odnośnie specyfikacji technicznej obiektu.

miarka

Garaż blaszany bez pozwolenia – kiedy nie jest wymagane?

Aby wybudować tego typu konstrukcję bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie budowlane należy zadbać o to aby jego wymiary nie przekroczyły powierzchni do 35m2. Jest to praktycznie jedyny wymóg jaki należy spełnić podczas budowania miejsca garażowego z blachy. Można śmiało stwierdzić, że rozwiązanie to wydaje się niemalże idealne, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów związanych z załatwianiem pozwoleń na budowę w urzędzie miasta. Dobrym przykładem sytuacji, w której można wybudować tego typu obiekt bez pozwolenia jest sytuacja, w której dana osoba posiada działkę o przykładowej powierzchni 5-ciu arów. Na takiej powierzchni właściciel może postawić bez pozwolenia dwa garaże blaszane o powierzchni, która nie przekracza 35m2. Takie przedsięwzięcie należy tylko zgłosić do urzędu miasta na odpowiednio przygotowanym formularzu. Jeśli chodzi o wysokość garażu to nie jest ona ściśle określona, jednakże należy ją dobierać odpowiednio do zapotrzebowania klienta (najczęściej do wysokości samochodu, który posiada).

Zalety posiadania blaszaka

Do głównych zalet posiadania własnej konstrukcji blaszanej można zaliczyć przede wszystkim dodatkową powierzchnię do przechowywania zarówno zbędnych rzeczy osobistych, ale także garażowania motocykla, samochodu bądź innych pojazdów mechanicznych. Dobrym rozwiązaniem jest budowa nieco wyższych blaszaków tak aby np. samochód mieścił się w nim z odpowiednim zapasem. Warto także wiedzieć, że garaże blaszane mogą zostać ocieplane oraz istnieje możliwość doprowadzenia do nich energii elektrycznej. W tego typu rozwiązaniach najczęściej stosowane są oddzielne akumulatory o dużej pojemności, które dostarczają niezbędną energię. Minusem jest jednak przymus ich okresowego doładowywania np. w domu.

Czy warto budować garaże blaszane?

mężczyzna w garażu Zdecydowanie warto wybierać tę formę stawiania obiektów do przechowywania, ponieważ są one łatwe w użyciu, przenoszeniu oraz najczęściej nie wymagają zbędnych pozwoleń budowlanych. Przepisy jasno mówią jakie warunki należy zachować aby uniknąć generowania dodatkowych kosztów pozwoleń, a więc jest to dziecinnie proste do wykonania. Dobrą formą zabezpieczenia swojego dobytku jest wybudowanie kilku, dobrze zabezpieczonych garaży. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dodatkowego ocieplenia tego typu pomieszczeń, dzięki czemu można komfortowo użytkować ich w miesiącach zimowych. Garaż blaszany daje pewność, że materiały w nim przechowywane są w pełni bezpieczne oraz chronione przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych.

Takie rozwiązania mogą być stosowane nie tylko w przypadku mieszkańców osiedli, którzy posiadają kawałek własnej ziemi, ale także właścicieli dużych posesji przydomowych. Nawet w przypadku drobnego remontu może okazać się, że wybudowanie konstrukcji blaszanej zwanej garażem może okazać się dobrą powierzchnią do magazynowania np. chwilowo nieużywanych materiałów budowlanych. Warto więc rozważyć opcję postawienia blaszaka bez pozwolenia, ponieważ niesie to ze sobą wiele pozytywnych skutków oraz znacznie ułatwia życie właścicielom tego typu rozwiązań. Należy jednak pamiętać aby wybierać produkty tylko i wyłącznie renomowanych firm, które udzielają gwarancję na wykonywane konstrukcje blaszane. Jest to ważne, ponieważ pozwala uniknąć późniejszych, ewentualnych kosztów napraw.

 

Related articles

Back to Top