Drukowanie 3D – o tym musisz wiedzieć

Kiedy na rynku pojawiły się drukarki 3D wiele osób uważało te urządzenia za zabawkę, która niebawem odejdzie do tak zwanego lamusa. Nic bardziej mylącego. Rozwój technologii druku 3D ma się bardzo dobrze i pozwala na udoskonalanie kolejnych gałęzi przemysłu. Dodatkowo popularność drukarek 3D jest bardzo wysoka wśród osób zajmujących się zawodami kreatywnymi, a także wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych na takich kierunkach jak rzeźba lub wzornictwo przemysłowe. Druk 3D pozwala na przygotowanie prototypów w różnych przemysłach — na przykład medycznym albo motoryzacyjnym. Okazuje się też, że drukarki 3D to przyszłość budownictwa a także wielu innych dziedzin. W sklepie 3D Active znaleźć możemy zarówno urządzenia do zastosowań amatorskich jak i profesjonalnych.

Przyszłość budownictwa

Na początku 2018 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Texas — w ramach startupu powstał dom wydrukowany w technologii 3D. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, ponieważ  z podobnego pomysłu w roku 2014 skorzystali Chińczycy. Jednak projekt wykonany w Texasie został ukończony w ciągu 24 godzin. Koszt produkcji 60-metrowego domu wyniósł zaledwie 33 tysiące złotych. Firma realizująca ów startup deklarowała, że zamierza zmniejszyć te wyniki 4 krotnie. To znaczy, że dążą do budowy, a raczej druku domu w ciągu 6 godzin, a koszt ma wynieść zaledwie 5 tysięcy złotych. To rewolucyjne podejście może niebawem stać się codziennością. Do druku domu wykorzystano szybko schnący beton.

Medycyna a postępy

Przemysł medyczny po popularyzacji drukarek 3D odniósł niesamowite efekty. Powstały na przykład wyspecjalizowane skanery 3D, których zadaniem jest wykonanie skanu szczęki pacjenta. Następnie dzięki skanowi — możemy wykonać komputerowy model szczęki z dokładnością do 10 mikronów. To dotychczas nieosiągalna dokładność. Po wykonaniu modelu — istnieje możliwość wykonania mostków dentystycznych, a także koronek czy też ochraniaczy nocnych na zęby. Takie wydruki protez szczęki i innych elementów są doskonale odporne na enzymy trawienne zawarte w ludzkiej ślinie, a także dopasowane do rozmiarów i kształtu szczęki pacjenta wprost idealnie. Niesamowitego rozwoju doczekały się również protezy ludzkiej ręki. Do niedawna w sferze marzeń leżały protezy dłoni, które będą idealnym zastąpieniem funkcji ludzkiej dłoni. Aktualnie nie tylko funkcje takiej protezy do złudzenia przypominają wykonywane przez ludzką dłoń. Specjalne funkcje wykorzystywane podczas druku 3D pozwalają na odwzorowanie ludzkiej skóry. W ten sposób proteza będzie nie od odróżnienia od ludzkiej dłoni.

Drukowanie 3D to jedna z największych nadziei medycyny. Dzięki postępowi w zakresie rekonstrukcji organów czy kości być może wielu pacjentów będzie mogło powrócić do zdrowia na co jeszcze dzisiaj nie mają szans.

Druk ubrań

Postęp możemy odnotować również w przemyśle ubraniowym. Na pokazach mody pojawiły się ubrania, które w stu procentach wykonane zostały przez drukarki 3D. Na jednej gali Dita Von Teese — bardzo popularna gwiazda, szczególnie w modzie high level, pojawiła się w sukience i toczku i w pełni wydrukowanym przy pomocy druku 3D. To ogromny krok w tym przemyśle. Oprócz ubrań, nasze oczy mogą cieszyć także dodatki — torebki i buty wykonane przy pomocy drukarek 3D.

Filamenty

Warto zwrócić również uwagę na dostępne na rynku filamenty do drukarek 3D. Filament PLS jest biodegradowalny, dlatego też niekiedy nazywa się go „zielonym plastikiem”. Wykonany został z naturalnych elementów — takich jak skrobia kukurydziana, czy też cukier trzcinowy. Dodatkowo podczas procesu drukowania nie wydziela toksycznych oparów. Jeśli zaś zdecydujemy się na filament PET-G, który wykonany został ze stopu PET z Glicerolem na potrzeby drukarek 3D — możemy wykonać pojemniki na żywność, które nie wejdą w reakcję z jedzeniem.

Related articles

Back to Top