Urządzenia światłowodowe – podstawowe wyposażenie montera sieci

Sieci światłowodowe są dziś nieodłącznym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej i podstawą funkcjonowania w świecie wielu firm, usług i użytkowników indywidualnych. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez ciągłego dostępu do Internetu, a tam, gdzie to możliwe, bez stabilnego i szybkiego łącza gwarantującego wysoką swobodę pracy i rozrywki. Monterzy sieci pracują nieustannie już od kilku lat, wymieniając starsze technologicznie kable miedziane na nowoczesne włókna światłowodowe, pozwalające na doprowadzenie do miast i osiedli najbardziej zaawansowanej technologii telekomunikacyjnej. Aby jednak ich praca była sprawna i efektywna, monterzy potrzebują wielu precyzyjnych narzędzi do montażu i serwisu światłowodów.

Strippery, czyściki, czy specjalistyczne spawarki to tylko część urządzeń światłowodowych wykorzystywanych w ich codziennej pracy. Co powinno znaleźć się na podstawowym wyposażeniu montera sieci światłowodowej?

Podstawowe narzędzia montera

 

Światłowody to bardzo wytrzymałe, ale i bardzo czułe włókna, których montaż i konserwacja wymagają nie lada precyzji i odpowiedniej techniki pracy. Powodzenie zadania zależy tu często od najdrobniejszych szczegółów, dlatego też wyspecjalizowane narzędzia i akcesoria optyczne stosowane w pracy montera nie powinny zawodzić go na żadnym etapie pracy.

Wśród najbardziej podstawowych narzędzi, niezbędnych podczas budowania zupełnie nowego przyłącza światłowodowego są specjalistyczne spawarki światłowodowe umożliwiające łączenie ze sobą pojedynczych włókien. Każde włókno światłowodowe posiada wewnątrz rdzeń, który musi zostać dopasowany do przylegającego włókna perfekcyjnie – tylko tak można zapewnić czysty przepływ danych. Spawarki nie działają jednak samodzielnie – dedykowane noże i gilotyny, elektrody do spawarek, czy strippery służące do ściągania izolacji włókien to podstawa pracy w tak mikroskopijnej technologii.

Pozostając w temacie gilotyn i noży, precyzyjne przycinanie włókien światłowodowych również nie należy do najprostszych zadań. Cięcia przygotowujące włókna do obróbki muszą być proste, precyzyjne i gładkie, nie powodując jakichkolwiek problemów z późniejszym użytkowaniem włókna. Do cięcia włókien pod kątem prostym stosuje się dziś przede wszystkim niezawodne cleavery, czyli specjalne gilotyny gwarantujące chirurgiczną precyzję pracy i dopasowujące się do różnych powłok i płaszczy spotykanych w obrębie włókien światłowodowych. Dodatkowo, kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia montera światłowodów są różnorodne strippery, slittery i nożyce do Kevlaru, dzięki którym możliwe jest dokładne rozdzielanie włókien, nacinanie kabli wzdłuż czy też wreszcie ściąganie z nich izolacji. Przy tak małych włóknach nie ma mowy o stosowaniu rozwiązań dedykowanych do kabli tradycyjnych – ryzyko uszkodzenia struktury włókna byłoby tu zbyt wysokie i zbyt kosztowne.

Konserwacja sieci światłowodowej

Jako że sam proces montażu sieci światłowodów należy do skomplikowanych i precyzyjnych zadań, utrzymanie infrastruktury w jak najlepszym stanie i zapobieganie awariom zanim się pojawią należy do kluczowych zadań techników sieci. O wysoką jakość wykonanych połączeń i regularną kontrolę sieci dba oczywiście szereg dodatkowych urządzeń światłowodowych, takich jak widzialne źródła światła 650 nm, czy też lokalizatory urządzeń pozwalające na identyfikację włókien oraz odnajdywanie usterek na długim odcinku sieci.

Konserwacja to oczywiście także czyszczenie sieci i złączy światłowodowych. Choć oczywiście wiele kabli znajduje się w specjalnych rurach ukrytych pod ziemią, konserwacja złączy za pomocą specjalistycznych czyścików, alkoholu IPA czy chusteczek bezpyłowych to jedyny sposób na zapewnienie pełnej sprawności sieci i uniknięcie niepożądanych awarii włókien. Wszelkiego rodzaju mikroskopy optyczne pozwalające na ocenę jakości włókien będą oczywiście niezbędne do określenia obszaru, na którym praca konserwacyjna jest w ogóle konieczna. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu pozwalają dziś między innymi na pracę w magistralach i pomieszczeniach zamkniętych oraz podgląd badanych włókien na ekranie, co oczywiście znacząco ułatwia pracę konserwujących sieć techników.

Specjalistyczne wyposażenie montera sieci światłowodowej

Stworzenie zestawu dopasowanego do własnych potrzeb, a jednocześnie oferującego najlepsze możliwości i najwyższą precyzję pracy wymaga odrobiny czasu i doświadczenia. Z tego też powodu na rynku coraz częściej spotyka się dziś gotowe zestawy narzędziowe, w których z łatwością odnajdzie się nawet początkujący monter sieci światłowodowej. W zestawach tego typu znajdują się właściwie wszystkie konieczne narzędzia pracy, a więc oczywiście cleavery, gilotyny, lokalizatory uszkodzeń, źródła światła 650nm czy alkohol IPA, do których wystarczy dokupić już tylko spawarkę i gotowe.

 

Related articles

Back to Top