Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. Rekuperator ogrzewa świeże powietrze, napływające do domu z zewnątrz, ciepłem tego powietrza, które jest z domu wywiewane.

Rekuperacja wykorzystuje ruch powietrza wytwarzany przez rekuperator, kontrolujący ten ruch i, podczas usuwania z pomieszczenia powietrza, oczyszcza je, usuwając dwutlenek węgla i wilgoć. Rekuperacja służy wymianie brudnego powietrza z domu na czyste z zewnątrz, jednocześnie odzyskując zgromadzone ciepło w powietrzu wywiewanym z pomieszczenia. Rekuperator jednym słowem odzyskuje ciepło podczas wentylacji.

Zasady działania rekuperacji

Rekuperator to centrum rekuperacji. W nim zainstalowany jest wymiennik, który odzyskuje ciepło. Wyciąga on powietrze zarówno z zewnątrz, spoza budynku, które jest zimne i czyste, jak i z wewnątrz, ciepłe i zanieczyszczone, zużyte, wilgotne, dzięki anemostatom, które są kratkami na suficie i ścianach. Istotną sprawą dla wymiany powietrza jest fakt, że nie miesza ono się ze sobą, ponieważ płynie innymi kanalikami, które znajdują się w rekuperatorze. W nim, a dokładnie w wymienniku ciepła, następuje jego wymiana między brudnym powietrzem, które przez ten wymiennik przechodzi i je tam zostawia, a zimnym powietrzem z zewnątrz, które, przechodząc przez niego, przejmuje z tego wymiennika ciepłe powietrze. Kanałami wentylacyjnymi rozchodzącymi się po całym domu od rekuperatora rozprowadzane jest świeże i ogrzane powietrze, natomiast brudne wyprowadzane jest z pomieszczeń na zewnątrz. Niezwykle ważną sprawą jest fakt, że rekuperacja ma za zadanie nie tylko ogrzać powietrze, ale także je oczyścić z różnych zanieczyszczeń i co ważne alergenów. Zaletą rekuperatora jest również to, że powietrze, które może być  zanieczyszczone, trafia do domu oczyszczone, dzięki działaniu filtrów rekuperacji. Zalet rekuperacji jest wiele i mają znaczną przewagę nad konwencjonalnym sposobem ogrzewania domów i pomieszczeń.

Gdzie jest wykorzystywana rekuperacja?

rekuperacjaWśród domów wyróżniamy tradycyjne, energooszczędne i pasywne. Domy tradycyjne mają duże zapotrzebowanie energetyczne, niezbędne do ogrzania jednego metra kwadratowego budynku. Domy energooszczędne zużywają od dwóch do czterech razy mniej energii. Natomiast domy pasywne mają najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne, które jest osiem razy mniejsze od tych budowanych metodą tradycyjną. Współczesne domy muszą spełniać coraz wyższe standardy, również w zakresie oszczędzania energii i spełniania norm komfortu  klimatycznego. W domach energooszczędnych i pasywnych  oraz hybrydowych rekuperacja jest niezbędna, a nawet wymagana. Daje ona gwarancję ponoszenia niższych kosztów za ogrzewanie, a także zdecydowanie ogranicza straty ciepła i, co niezwykle istotne, zapewnia lepszej jakości powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, bez alergenów i innych zanieczyszczeń.

Rekuperacja może być wykorzystywana zarówno w domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach. Najkorzystniej jest pomyśleć o założeniu rekuperacji w trakcie budowania domu, co nie oznacza niemożności zainstalowania jej w budynku już wybudowanym. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami i uciążliwością jej założenia, które może trwać około siedmiu dni. Planując założenie rekuperacji już na etapie projektowania budynku, można zdecydowanie ograniczyć koszty związane z budową kominów do wentylacji grawitacyjnej, co nie jest małym wydatkiem. W momencie realizacji budowy nie ma potrzeby kupowania rekuperatora. Należy posiadać wykonany wcześniej projekt rekuperacji, na podstawie którego firma, instalująca system, wybierze miejsce dla rekuperatora i poprowadzi kanały. Należy pamiętać o konieczności wykonania projektu, gdyż poważnym błędem jest jej instalacja bez wcześniej wykonanego projektu. Dzięki niemu realizacja przedsięwzięcia będzie przebiegać sprawnie i w sposób prawidłowy.

 

Related articles

Back to Top