Czy pieniądze to jedyna korzyść wyjazdu do pracy do Szwecji i Norwegii

Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy to dla wielu osób jedyna opcja, by zarobić pieniądze na godny styl życia. Niezależnie od branży, w jakiej poszukujemy pracy, nie ulega wątpliwości że zarobki za granicą są dla Polaków bardzo korzystne.

Oczywiście utrzymanie się w obcym kraju również wymaga posiadania pewnych środków finansowych, jednak jeśli osoba podejmie decyzję o zarabianiu za granicą i wysyłaniu pieniędzy do Polski, zyski mogą być całkiem pokaźne. Pomijając jednak wszelkie aspekty finansowe, ludźmi decydującymi się na wyjazd do Norwegii i Szwecji w celu znalezienia zatrudnienia w sektorze medycznym z pewnością kierują również inne powody. Jakie?

Skandynawia

Komfort pracy

W branży medycznej to właśnie komfort pracy jest jedną z pierwszych zalet wymienianych w kontekście pracy w Norwegii lub Szwecji. Skandynawowie niezwykle wysoko cenią sobie czas wolny, dlatego też lekarze, podobnie jak inne profesje mają tu normowany czas pracy. Co to właściwie oznacza? Pracę od poniedziałku do piątku w trybie 8,5 godzinnych zmian, z czego wskazane pół godziny to obowiązkowa przerwa na lunch. To warunki, o jakich w Polsce można tylko pomarzyć.

Co więcej? Przecież lekarze są potrzebni także w weekendy oraz w nocy. I owszem, ale za pracę w sytuacjach wyjątkowych otrzymują oni dodatkowe wynagrodzenie.

Ponadto, Skandynawowie szanują prawo pracy i przestrzegają go bardzo skrupulatnie. W omawianym kontekście oznacza to, że nawet gdyby lekarz próbował podjąć pracę na zmianie po całonocnym dyżurze, żaden pracodawca by do tego nie dopuścił z obawy o bezpieczeństwo i zdrowie lekarza oraz ewentualne konsekwencje prawne z powodu złamania prawa pracy.

Jak więc widać komfort pracy jest w skandynawskich szpitalach znacznie wyższy. A co ponad to?

Możliwość poprawiania kompetencji

Każdy wyjazd za granicę jest niewątpliwie okazją do nauki i poszerzania horyzontów. Sprawa ta jest szczególnie zauważalna właśnie w świecie medycznym, gdzie praktycznie każdy poznany lekarz i każdy przyjęty pacjent stanowi doskonałe źródło wiedzy i praktyki. Polska różni się oczywiście od Norwegii i Szwecji, a więc przypadki medyczne mogą być tam dla polskich lekarzy zupełnie nieznane. To z kolei oznacza, że lekarz po przepracowaniu kilku lat w Polsce i kilku za granicą będzie posiadał szerszą wiedzę, niż jego kolega pracujący niezmiennie w jednym miejscu w kraju.

Rozwój osobisty

Ważnym aspektem wyjazdu, docenianym przez wielu lekarzy jest też możliwość rozwoju osobistego. Podróże niewątpliwie kształcą, a każda okazja poznania nowej kultury i osadzenia się w zupełnie nowych realiach sprawia, że ludzie bardzo często odkrywają na swój temat rzeczy, których nigdy wcześniej nie byliby w stanie odkryć. Za granicą znacznie łatwiej bada się limity własnej wytrzymałości, pokonuje napotykane dotąd trudności czy przezwycięża lęki. Jest to spowodowane nagłą koniecznością przystosowania się do zupełnie nowych realiów życia – warunków, w których nie każdy jest w stanie wytrzymać.

Realizacja pasji

Ostatnim, choć w dalszym ciągu częstym powodem decyzji o wyjeździe do pracy za granicę jest chęć realizacji własnych pasji i marzeń. Istnieją wśród nas ludzie, którzy nie koniecznie marzą o spędzeniu całego życia w jednym miejscu. Tacy swojego rodzaju nomadzi nie powinni jednak czuć się skreślonymi pod względem rozwoju kariery. Dzisiejszy świat jest ogromną globalną wioską, a przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest niezwykle łatwe. Wykorzystanie tego faktu na własną korzyść i przemieszczanie się z miejsca na miejsce w celu zdobycia nowych doświadczeń, zarówno zawodowych jak i personalnych jest niewątpliwie postawą godną naśladowania i podziwu.

Jak zatem widać, wyjazd za pieniędzmi nie jest jedynym powodem, dla którego młodzi lekarze decydują się na opuszczenie Polski i osiedlenie się w Szwecji czy Norwegii. Skandynawia to obszar bogaty kulturowo i interesujący pod względem społecznym. Każdy, kto miał okazję choć raz odwiedzić tamte okolice zgodnie przyznaje, że osiedlenie się w Skandynawii choć na krótki okres czasu jest niepowtarzalnym doświadczeniem i nawet gdyby pieniądze za pracę w medycynie nie były tam tak atrakcyjne, wyjazd byłby w dalszym ciągu często obieraną ścieżką kariery.

Related articles

Back to Top