Czy druk offsetowy zapewnia wysoką jakość?

Gdzie drukować, aby się opłacało?

Drukowanie wielu kopii konkretnego projektu graficznego to zadanie dla specjalistów. Działanie w domu jest stratą czasu przede wszystkim na niską funkcjonalność drukarki domowej, wolną ilość zadruku, szybko zużywającą się farbę, niski stopień oddania kolorów. W drukarni, która stawia na drukowanie komercyjne wszystkie powyższe elementy są zdecydowanie na wyższym poziomie.

Zalety i korzyści z druku offsetowego

Druk można właściwie podzielić na druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Czy się od siebie różnią? Można by rzec, że niemalże wszystkim, aczkolwiek zwykłe wypisane różnic może niewiele powiedzieć. Najlepiej jest skrócić, wypowiedzieć do tego, że druk offsetowy gwarantuje lepszą jakość. Chociaż stosowany, jest coraz rzadziej, to wciąż wybierany jest przez wiele osób. Wysoka jakość druku offsetowego niestety idzie w parze z długim czasem, jaki potrzebny jest na przygotowanie maszyny do druku. Za każdym razem należy ustawić blachy do naniesienia farby na papier. Samo rozpoczęcie procesu drukowania jest zatem drogie, ale całość opłacalna jest kiedy do wydrukowania jest bardzo wiele sztuk. Druk offsetowy jest szybki i dokładny, a wierność przeniesienia kolorów jest naprawdę doskonała.

Drukarki - 3D Office Szczecin

W druku offsetowym projekt przenoszony jest płasko na papier przy pomocy obracającego się cylindra. W druku offsetowym stosowana jest odmienna farba niż w przypadku druku cyfrowego. Ma duży współczynnik lepkości i natychmiast czepia się podłoża, a więc papieru. Warunkiem dobrego wydruku jest szybkie wyschnięcie farby, które może być przeprowadzone dwutorowo: z jednej strony można wybrać maszynowe suszenie druku, w innym wypadku można pozostawić materiały „na zimno” – tj. zostawić je samym sobie do momentu wyschnięcia. Farba w druku offsetowym jest utrwalana poprzez wsiąkanie jej do struktury papieru, a także chemiczną polimeryzację.

Jakiego rodzaju gramatura nadaje się dla druku offsetowego?

Zaletą druku offsetowego jest wysoka opłacalność jeśli posiadamy wielu sztuk do wydruku, zwłaszcza w dużym formacie, np. B3. Co ciekawe drukowanie przy użyciu tej metody nie zawsze musi być stosowane wyłącznie na papierze, równie dobrze można stosować gruby samoprzylepny papier czy karton, zaś gramatura materiału może przekraczać nawet 400g/m2. Druk offsetowy nie opiera się wyłącznie na popularnej palecie CMYK – nawet podczas samego procesu druku można modyfikować mieszankę i uzupełnić drukowany projekt czymś innym, np. kolorem platynowym czy srebrnym. Wybierając druk offsetowym, należy jednakże pamiętać, że jest to rozwiązanie raczej dla tych grafik czy projektów, które nie posiadają dużej palety barw i drukowane będą w dużych ilościach – można tutaj dołączyć gazety, magazyny, plakaty czy różnego rodzaju książeczki. Istotą jest powtarzalność barwy – dzięki sterowanym komputerowo mieszalnikom możliwe jest zachowanie idealnej barwy, która została uprzednio wybrana na każdej sztuce wydrukowanego materiału. Jeśli mamy do wydrukowania różnego rodzaju tzw. akcydensy o wiele lepiej jest skoncentrować się na druku cyfrowym, który w takim wypadku lepiej się sprawdzi.

Related articles

Back to Top