Co warto wiedzieć o stylu loft?

Styl loftowy można albo kochać, albo nienawidzić –  z pewnością ciężko będzie znaleźć kogoś, kto będzie traktować go z obojętnością.

Styl loft jest dziś dość popularny i zazwyczaj wybierany przez następujących ludzi:

  • Właściciele wolnostojących apartamentów preferują Loft jako styl wnętrza: przestronne pokoje i wysokie sufity umożliwiają pełne odkrycie piękna tego stylu.
  • Młodzi ludzie wolą wnętrze Loftu do innych, głównie ze względu na fakt, że podkreśla indywidualność, a przynajmniej wygląda interesująco i beztrosko.
  • Kreatywni ludzie: lofty idealnie nadają się do wystaw artystów czy architektów.
  • Oszczędni ludzie: mieszkanie w stylu loft zakłada wykończenie mieszkania minimalnym kosztem. Ponadto, drogie meble we wnętrzu nie są wymagane.

Wnętrze mieszkania w stylu loftu docenią również ludzie o dynamicznej i otwartej osobowości: nic nie odzwierciedla lepiej życia w dużym mieście.

Aby „poczuć” oryginalny styl, musisz znać jego historię.

Historia wyglądu wnętrza Loft

Początkowo „loft” oznaczał strych. W latach czterdziestych ubiegłego stulecia, w związku ze wzrostem cen gruntów, fabryki i warsztaty w Nowym Jorku musiały zostać przeniesione z centrum miasta na przedmieścia. Opuszczone pomieszczenia, głównie na poddaszu na Manhattanie, stały się obiektem zainteresowania artystów: przyciągnły niskie ceny wynajmu pomieszczeń, a także cechy funkcjonalne (dobre oświetlenie, wysokie sufity). Takie przestrzenie stwarzały świetne warunki dla organizacji wystawa.

W 50-tych latach mieszkania Loft stały się bardzo popularne. Inteligencja i elity (prawnicy i finansiści) zaczęli wynajmować duże pokoje w zabytkowym centrum miasta, które okazało się za drogie dla słabo zarabiających artystów.

Funkcjonalność loftowego wnętrza

Co do zasady, projekt loftu nie obejmuje oddzielenia pomieszczeń, tworząc różne strefy przy użyciu mebli, ekranów, przegród ruchomych i stacjonarnych, oświetlenia i innych technik zagospodarowania przestrzennego.

Tradycyjnie loft to duża powierzchnia i maksymalna przestrzeń oraz użycie kontrastujących materiałów, tekstur i kolorów, odsłoniętych urządzeń i wysokich sufitów.
Podstawowymi materiałami wykończeniowymi stosowanymi w tym stylu są: cegła, beton, drewno, szkło i stal.
Schemat kolorów wnętrza, ogólnie rzecz biorąc, utrzymywany jest w delikatnych kolorach z kilkoma akcentami o innym kolorze (jasne akcenty wyglądają spektakularnie na słabym tle).

Uznawane wnętrze loftu to duży pokój z cegłą, malowanymi lub nieobrobionymi ścianami, podłogami z desek naturalnych, nowoczesnymi urządzeniami i minimalną ilością mebli.

Oświetlenie w mieszkaniach typu loft

Kluczową rolę w loftowych wnętrzach gra oświetlenie, które mus mieć równie unikalny design, co pozostałe elementy wyposażenia domu czy też mieszkania. W lofcie z reguły dominuje przestrzeń oraz oszczędność w detalach, dlatego też powinniśmy wybrać proste oświetlenie, nie decydując się na wzorzyste lampy czy karnisze.

Wybierając oświetlenie do mieszkania wykończonego w stylu loftowym powinniśmy kierować się prostotą – ciemne, drewniane lampy sprawdzą się doskonale. Nie możemy też pominąć tak ważnej kwestii jak oświetlenie schodów. Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest barwa światła – powinna być ciepła. Jasne i mroźne oświetlenie nie pasuje do loftu. Drugą rzeczą jest wygląd oprawy oświetleniowej – zależnie od koloru ścian powinniśmy wybrać oprawę. W przypadku białej ściany – czarna oprawa, zaś w przypadku czarnej ściany – biała oprawa.


Related articles

Back to Top