Charakterystyka działalności tartaku

Wiele osób w dzisiejszych czasach gdy większość z nas zarabia najniższą pensję krajową wpada na pomysł by otworzyć własną działalność. By firma ta stała się sukcesem musimy znaleźć niszę rynkową oraz dogodną dla niej lokalizację. Z tym jednak nie jest już tak łatwo. Czy znajdziemy w dzisiejszych czasach jeszcze niszę rynkową, gdy tak naprawdę wszystko już jest? Trudności możemy mieć, jednak zawsze się coś znajdzie. Świetnym pomysłem na biznes jest tartak.

Czym jest tartak?

Tartak jest to zakład, w którym dokonujemy przerobu okrągłego drewna na tarcicę w szeroko rozumianym procesie technologicznych przecierania. Tarcicę przerabia się głównie na elementy drewniane, które przeznaczone są do określonego przeznaczenia. Mam tutaj na myśli stolarkę budowlaną, części meblarskie, a nawet fryzy posadzkowe. Każdemu zależy na pełnym gospodarowaniu surowca stąd odpad w postaci kory przetwarza się na paliwo do kominka bądź na kompost. Jednak należy zauważyć, że tartaki tradycyjne produkcję ograniczają jedynie do wytwarzania desek o stanie surowym.

Czym się zajmuje tartak?

Tartaki, które zostały utworzone przez ludzi przy wielkich kompleksach leśnych nastawione są zaś na świadczenie usług oraz zaopatrywanie swojej najbliższej okolicy. Ich inną odmianą są przewoźne tartaki. Tartaki przewoźne zajmują się działalnością, która polega na tym, że wszelkie maszyny transportuje się za pomocą samochodu do miejsca obróbki drewna dla klienta. W taki właśnie sposób oszczędzamy mnóstwo czasu, który potrzebny jest zwykle na transport drewna do samego tartaku i z powrotem już gotowego materiału. Małych tartaków nie możemy porównywać z tymi nowoczesnymi oraz bardzo dużymi.

stary tartak

Usługi tartaczne – opis

Tartaki te nastawione są głównie na głęboką przeróbkę drewna, desek podłogowych, produkcje tarcicy heblowanej, gotowych mebli oraz gotowych domów. Wiele tartaków także zajmuje się tworzeniem placówek handlu głównie detalicznego ze swoimi wyrobami oraz także suszeniu drewna. Działalność tartaków jest oparta na pozyskiwaniu surowca. Szacuje się, że osiemdziesiąt procent drewna, które zostało pozyskane w ciągu roku sprzedawane jest na wolnym rynku przez Lasy Państwowe. Jeśli chodzi o wstępne warunki należy zaznaczyć, że otworzenie tartaku nie wymaga od nas posiadania jakichkolwiek koncesji, pozwoleń czy też wpisu do rejestru działalności regulowanej – dzięki temu drewno obrabiane jest zdecydowanie szybciej i sprawniej. Jedynie w wypadku tartaków, które posiadają instalacje do impregnacji drewna o zdolności produkcyjnej powyżej 10 000 metrów sześciennych drewna.

Czy tartak jest szkodliwy dla otaczającego go środowiska?

Tartaki te zostały zaliczone do zakładów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Tylko i wyłącznie ich otwarcie wymaga od nas analizy pod kątem wpływu na środowisko naturalne. Tutaj z kolei mam na myśli emisję, hałas, pobór wody, odpady czy tez zrzut ścieków. Najważniejsze jest bowiem zdrowie ludzi oraz warunku ich życia. W tej sytuacji koniecznym postępowaniem jest sporządzenie karty informacyjnej, na której podstawie prezydent miasta, burmistrzy lub wójt może nakazać sporządzenia oceny oddziaływania tartaku na środowisko naturalne.

Related articles

Back to Top