Budowa garażu metalowego – jakiej użyć kotwy?

Budując samodzielnie garaż metalowy, musimy uważnie dobierać wszystkie akcesoria. Jednym z nich jest kotwa do betonu, którą należy odpowiednio dopasować.

Metalowy garaż to konstrukcja, która ma za zadanie chronić nasze pojazdy przed czynnikami szkodliwymi. Tworzywo jakim jest metal, zapewnia wytrzymałość i trwałość. Twardy materiał jest w stanie zapewnić maksymalną ochronę wszystkim pojazdom i przedmiotom, jakie znajdują się w garażu. Ze względu na walory funkcjonalne i estetyczne, jakie zapewnia nam garaż metalowy, wiele osób decyduje się na jego budowę na własnej posesji.

Budowa metalowego garażu jest jednak wymagająca – aby przeprowadzić wszystkie czynności w prawidłowy sposób, musimy skupić się na odpowiednim doborze wszystkich elementów. Jednym z nich jest kotwa do betonu. Zanim zaczniemy wybierać odpowiednie elementy do budowy metalowego garażu, dowiedzmy się jak najwięcej o sposobie mocowania konstrukcji oraz o tym, czego warto unikać.

Kotwa do betonu – jak ją wybrać?

Kotwa jest łącznikiem, który stosuje się w celu trwałego zamocowania metalowego garażu w betonie, który jest podstawą. Wybór odpowiedniej kotwy jest szczególnie istotny, ponieważ to od niej zależy trwałość i stabilność całej konstrukcji. Najbardziej znane typy złączy, jakie stosuje się przy stawianiu garaży metalowych – czyli śruby, kołki i wkręty – są dostępne na rynku w bardzo różnych odmianach. Różnorodność pozwala dopasować je do konkretnych zadań.

Kotwy stanowią najczęściej wybierane mocowania do stawiania metalowych konstrukcji. Kotwy świetnie się nadają do wykonywania połączeń w podłożach takich jak beton, czyli w podłożach pełnych. Łączenie jakim jest kotwa, zapewni nam większą wytrzymałość. Jest to szczególnie istotne w przypadku stawiania garażu metalowego. Kotwa do betonu musi być wytrzymała na duże obciążenia.

blaszane garaże

Rodzaje kotew

Do budowy metalowego garażu, stosuje się kotwy mechaniczne oraz kotwy chemiczne.

Kotwy mechaniczne są dostępne w wielu wersjach. Najczęściej, wykorzystuje się je w przypadku pełnego podłoża. Najlepiej jest stosować kotwy wykonane ze stali – są one bardziej wytrzymałe. Mechaniczne kotwy bardzo łatwo można zamontować. Po osadzeniu kotwy mechanicznej w betonie, można od razu wykonywać dalsze prace związane z budową garażu metalowego. Kotwy mechaniczne mogą się różnić wymiarami i kształtem.

Kotwy chemiczne również stosuje się przy podłożach pełnych, jakim jest beton. Można je również zastosować w przypadku podłoża drobnootworowego. Kotwa chemiczna nie wykorzystuje siły rozporowej. Stosując ten rodzaj kotwy, możemy być pewni, że nie uszkodzi ona podłoża w żaden sposób.

Budowa garażu metalowego jest czynnością, którą może przeprowadzić każdy z nas. Często, decydujemy się powierzyć tę czynność profesjonalistom. Polecane typy kotew, jakie warto użyć w tym przypadku, to na pewno produkty atestowane. Najlepiej sprawdzają się kotwy trzpieniowe/ opaskowe. Zaletą stosowania tego typu kotew jest możliwość ich odkręcenia, w przypadku konieczności zmiany jej położenia. Specjaliści z CGT zalecają wykorzystać ten rodzaj kotwy w szczególności, jeśli nasz garaż posiada bramę uchylną.

Kotwa jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli stawiamy garaż na podłożu betonowym. Warto bowiem pamiętać, że podłoże wykonane z kostki brukowej może pękać podczas wiercenia. Metalowy garaż będzie solidny, jeśli umieścimy kotwy w betonie. Stosując się do powyższych zaleceń, możemy postawić trwałą i wytrzymałą konstrukcję.

Related articles

Back to Top