Bramy harmonijkowe dla przemysłu

Bramy harmonijkowe to niezwykle funkcjonalne i wygodne rozwiązanie dla budynków przemysłowych o ograniczonych możliwościach konstrukcyjnych i montażowych. Nawet w obliczu wielu nowoczesnych rozwiązań nie każdy budynek jest w stanie udźwignąć ciężar standardowej bramy segmentowej montowanej w nadprożu otworu wjazdowego, szczególnie gdy powierzchnia jaką brama ma pokryć jest stosunkowo duża.

Bramy harmonijkowe doskonale radzą sobie z tym problemem, zsuwając się na boki i składając panel za panelem tak, by zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Gdzie stosowane są najczęściej i z jakich powodów cieszą się w przemyśle tak dużą popularnością?

Zalety bram harmonijkowych dla przemysłu

Standardowa brama harmonijkowa to konstrukcja składająca się z wielu połączonych ze sobą paneli, które po otwarciu bramy składają się jeden za drugim dokładnie jak tytułowa harmonijka, uwalniając całkowicie wjazd do budynku, ale też zajmując niezwykle mało miejsca za ścianami bocznymi, do których ta jest zamontowana.

W praktyce oznacza to dużą oszczędność miejsca i oraz minimalizację obciążeń, jakie brama wywiera na konstrukcji budynku. Bramy harmonijkowe mogą być dzięki temu montowane tam, gdzie nadproże jest niskie bądź też gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można obciążyć budynku dodatkową wagą bramy segmentowej.

Tradycyjnie brama harmonijkowa porusza się po umieszczonych w podłodze i suficie prowadnicach, zsuwając się na jeden bok. Doświadczeni producenci są jednak w stanie dostosować system pracy bramy do indywidualnych wymagań każdego klienta, proponując dziś bramy składające się po prawej lub lewej stronie otworu a także opcję rozbicia paneli na dwa skrzydła składające się po obydwu stronach otworu wjazdowego.

 

Co więcej, bramy harmonijkowe mogą chować się w wybudowanych specjalnie otworach z boku ściany lub też zsuwać się wzdłuż niej i składać się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie pomieszczenia.

Zastosowanie bram harmonijkowych

Bramy harmonijkowe znajdują dziś zastosowanie w wielu przestrzeniach przemysłowych i gospodarczych, oferując jedno z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych rozwiązań dla niemalże każdej branży. Z powodzeniem wykorzystuje się je jako bramy wjazdowe do magazynów i hal produkcyjnych, a nawet do garaży w budynkach użytku publicznego.

Najczęściej stosuje się je albo w zajezdniach tramwajowych, albo w hangarach. Bramy harmonijkowe mogą różnić się między sobą nie tylko rozmiarami oraz sposobem otwierania i zamykania, ale też materiałem wykonania, dzięki któremu producenci z łatwością dopasowują właściwości bramy do zapotrzebowania konkretnej branży i klienta.

Wszystkie bramy harmonijkowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz szczelnością, dlatego też bardzo często montuje się je jako główne drogi dostępu do magazynów, zajezdni tramwajowych, hangarów, myjni samochodowych, warsztatów i wielu innych budynków przemysłowych.

Jedną z największych zalet bram harmonijkowych docenianą przez przedstawicieli wielu różnych gałęzi przemysłu jest fakt, że dość łatwo zamontować w nich drzwi awaryjne dla pracowników, różnego rodzaju przeszklenia oraz funkcjonalne otwory (pozwalające między innymi na poprowadzenie trakcji w zajezdniach tramwajowych).

 

Panele bram harmonijkowych można również dowolnie personalizować, wykorzystując je jako platformę reklamową dla logo firmy czy dopasowując kolor bramy do ogólnej kolorystyki budynku firmowego. Bramy te można wyprodukować też z różnorodnych materiałów gwarantujących specyficzne właściwości.

 

Related articles

Back to Top