Blendery kuchenne – poznaj ich zastosowanie

Dzięki jakiemu urządzeniu w naszej własnej kuchni możemy wyczarować owocowe, zdrowe smoothie, słodko-słone masło orzechowe czy też upajające zapachem bazylii i parmezanu pesto, a przy okazji posiekać orzechy oraz kostki czekolady do ciasta, skruszyć lód do ekstrawaganckich drinków a nawet, uwaga, posiekać cebulę bez uronienia ani jednej łzy? Jest to niepozorone, acz szalenie wszechstronne urządzenie – mowa oczywiście o blenderze.

Blender z pewnością należy do jednych z najpraktyczniejszych urządzeń kuchennych, ułatwiając nam wszelkie zadania związanie z ucieraniem, mieszaniem bądź siekaniem –  dzięki nim czas przygotowywania potraw się skraca, przez co mamy więcej czasu na delektowanie się nimi, a w sam proces gotowania wkładamy mniejszy wysiłek – mniej się zmęczymy, więc może nawet pokusimy się o przygotowanie deseru po obiedzie…? Dodatkowo, blendery są niewielkimi urządzeniami, powinny więc bez probemu zmieścić się nawet w najmniejszej kuchni.

                Zajmijmy się teraz podziałem blenderów według budowy, opisując ich zalety oraz wady (w zależności od tego, do czego będziemy używać blenderów, oczywiście!) a także przyjrzymy się specyfikacjom, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania naszego blendera, by mieć pewność, że będziemy z niego bardzo zadowoleni.

Blender

                Najpierw zajmijmy się blenderem kielichowym. Jest on wręcz stworzony do przygotowania smoothies  i różnego rodzaju shake’ów, bardzo dobrze radzi sobie także z miksowaniem składników niezbędnych do przygotowania zup-kremów. Można w nich także przygotowywać takie przysmaki jak orzeźwiające sorbety, aromatyczne sosy, świeże pesto czy też, coraz popularniejsze, wegańskie mleka roślinne. Przebierając wśród rozmaitych modeli blenderów kielichowych, mamy do wyboru takie z kielichem wykonanym ze szkła lub plastiku. Zarówno szklane kielichy jak i te plastikowe posiadają swoje mocniejsze, jak i słabsze strony.

W przypadku szklanego kielicha trzeba wziąć pod uwagę jego ciężar oraz uważność, z jaką musimy się z nim obchodzić – jeden przypadkowy ruch i możemy go stłuc! Z drugiej strony, ciężkość kielicha szklanego zapewnia jego większość stabilność, trudniej go przewrócić.

Kiedy będziemy wybierać blender o plastikowym kielichu koniecznie należy zwrócić uwagę, by w skład plastiku nie wchodziła substancja chemiczna o nazwie bisfenol A, w skrócie – BPA. Dlaczego? Otóż ta cząsteczka plastiku jest niebezpieczna dla zdrowia – po przedostaniu się do naszego organizmu może zaburzyć pracę układu hormonalnego, a nawet przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.  Jest o tyle złośliwa, że z plastiku potrafi przedostać się do jedzenia, które my, spożywając, spożywamy je z dodatkiem BPA.

                Musimy zwrócić uwagę także na moc silnika. Naturalnie, im większa moc silnika w blenderze, tym smoothies, zupy-krem, sosy i inne przygotowane przez nas cuda kulinarne będą gładsze, bardziej kremowe i puszyste.

                Drugim typów blenderów są blendery ręczne. Są one doskonałym wyborem do przygotowywania rozmaitych zup, kremów, sosów, pasztetów albo twaróżków ze smakowitymi dodatkami. Świetnie radzą sobie z suchymi oraz twardymi składnikami, a także z mieszaniem gęstych mas. Lepiej jednak nie używać ich do większych, zamrożonych kawałków owoców, na przykład całych truskawek, bo możemy stępić ostrza blendera, a w najgorszym wypadku spalić jego silnik.

                Decydując się na blender ręczny należy zwrócić uwagę na opisaną wcześniej moc silnika oraz na rodzaj dodatków w postaci wymiennych końcówek, które uzyskamy w zestawie wraz z blenderem, a także akcesoriów, na przykład w postaci dodatkowych pojemników czy też dzbanków. Możemy wybrać blender z dzbankiem, blender z trzepaczką, z rozdrabniaczem, czy też z malakserem.

Przy niektórych modelach dołączany jest tylko jedno akcesorium, przy niektórych więcej, najczęściej producent umożliwia osobne dokupienie potrzebnych końcówek według naszych upodobań.

Najpopularniejszymi akcesoriami do blendera ręcznego są z dzbanki, a także siekacze i rozdrabniacze, które pomogą nam uporać się siekaniem czosnku, cebuli, a także zmiksować owoce, orzechy lub nasiona, a nawet pokruszyć lód. W porówaniu do blenderów kielichowych, przygotowywanie smoothie jest nieco cięższe, zwłaszcza, gdy zamarzy nam się przygotować jego większą ilość.

Related articles

Back to Top