Bezbolesne leczenie zębów

Dawno minęły czasy, gdy leczenie zębów wiązało się z torturą. I choć nie wynaleziono jeszcze całkowicie bezbolesnej metody skutecznej w każdej sytuacji, są sposoby, by zmniejszyć do minimum dyskomfort, jaki odczuwamy u dentysty.

Wcale nie musi boleć

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia ubytków jest borowanie. Wiertło precyzyjnie wycina zaatakowaną przez próchnicę zębinę – niezależnie od wielkości i lokalizacji ubytku. Ponadto borowanie jest metodą bezpieczną. Niestety, ma jedną wadę: sprawia ból. Dlaczego? Bo wiertło, poruszając się z ogromną prędkością, wytwarza temperaturę sięgającą kilkuset stopni Celsjusza i rozgrzewa tkanki zęba. Lekarz może zmniejszyć ból, delikatnie prowadząc wiertło. Mniej też boli, gdy jest ono ostre, wówczas szybko wycina zębinę, nie dopuszczając do nadmiernego przegrzania zęba. Wytrzymałość na ból jest sprawą indywidualną. Są osoby, które bez znieczulenia nie pozwolą nawet dotknąć zęba. Dlatego lekarz przed borowaniem powinien zapytać, czy życzymy sobie miejscowego znieczulenia. Jeśli tego nie zrobi, możemy o nie poprosić. Metodę i rodzaj preparatu stomatolog dostosowuje do miejsca zęba „w szeregu” oraz wielkości i usytuowania zmian w zębie (bardziej bolą ubytki na szyjkach), a także ogólnego stanu zdrowia. Dlatego poinformuj lekarza o astmie, chorobach wątroby lub układu krążenia (mogą ci zaszkodzić leki obkurczające naczynia). Powinien też wiedzieć o przyjmowaniu leków psychotropowych, nasercowych i uspokajających, bo wchodzą w interakcje z niektórymi znieczulającymi – a to może spowodować np. utratę przytomności. Uprzedź lekarza, jeśli jesteś uczulony na jakiś preparat.

Bez borowania, proszę

Jeśli nie możesz poddać się tradycyjnemu leczeniu (np. przeciwwskazania do znieczulenia, paniczny strach przed zastrzykiem), warto skorzystać z metod, które nie wymagają borowania. Niestety, sprawdzają się one tylko w przypadku minimalnych ubytków i przy leczeniu zębów mlecznych. Metody te bywają bezbolesne, ale większość osób określa się je jako nieprzyjemne.

Żele – miejsce próchnicy lekarz pokrywa kroplą żelu, który zmiękcza zdemineralizowaną zębinę. Po kilku minutach zeskrobuje chore tkanki. Czynności powtarza się do całkowitego oczyszczenia zęba. Potem zakłada się opatrunek albo plombę. Metoda jest idealna w przypadku małych dzieci, które nie pozwalają na borowanie. Często jednak nie obywa się bez wiertła (np. by oczyścić trudno dostępne miejsce).
Fotoablacja laserowa – to odparowanie chorej tkanki za pomocą twardych laserów. Powodują one w zębie reakcje podobne do wybuchu wulkanu. Dlatego zabieg trzeba wykonywać precyzyjnie, by nie uszkodzić sąsiednich tkanek. W przypadku głębokich ubytków wysoka temperatura może doprowadzić do zapalenia nerwu. uśmiechnięta dziewczyna
Ozonoterapia – sprawdza się, gdy nie doszło do rozwoju próchnicy, ale została osłabiona struktura zęba. Dentysta zakłada na ząb silikonowy kapturek i wtłacza pod niego bakteriobójczy ozon. A po zdjęciu kapturka pokrywa ząb fluorem. Zabieg powtarza się aż do pełnej odbudowy zęba. Niestety, większe ubytki wymagają wpierw oczyszczenia wiertłem lub laserem. Dopiero potem można odkazić je ozonem. Cena: 80-150 zł.

Gdzie można się leczyć?

Wykonacie to między innymi w klinice stomatologicznej. Warto oddać się w ręce specjalistów od stanu uzębienia. Dentyści w Sosnowcu mają do zaoferowania całą gamę możliwości skutecznego znieczulania. 

Abrazja powietrzna – zamiast wiertła dentysta używa cieniutkiej dyszy, przez którą kieruje na ubytek strumień substancji ściernej (czasem wody) i nią czyści zęby z próchnicy. Operowanie urządzeniem wymaga dużej wprawy. Trzeba uważać, by rozpylone drobinki nie dostały się do kieszeni zęba ani nie uszkodziły błony śluzowej policzka. Metodę można stosować tylko w przypadku małych ubytków. Ponieważ podczas zabiegu powstaje dużo pyłu, z abrazji powinny zrezygnować osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz uczulone na kurz.

Warto pamiętać, że ceny zabiegów są kwestią indywidualną, w dużej mierze zależną od tego z jak trudnym ubytkiem lekarz ma co czynienia. Zwykle stomatolog podaje przed wykonaniem zabiegu jego orientacyjną cenę.

Related articles

Back to Top