Aktywność w ciąży jest ważna – wybierz odpowiednie zajęcia

Aktywność fizyczna w czasie ciąży zazwyczaj schodzi na dalszy plan. Przyszłe mamy w obawie o maleństwo rezygnują z ciężkich i męczących ćwiczeń na rzecz odpoczynku i spacerów na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że niektóre ćwiczenia można bez problemu wykonywać już od 13. tygodnia ciąży.

Ciąża nie uniemożliwia kobietom podjęcia wysiłku fizycznego, z którego rezygnuje wiele przyszłych mam. Istotne jest jednak, aby dobrać odpowiednie ćwiczenia, które nie zaszkodzą dziecku, a jednocześnie przyniosą konkretny efekt. W celu podjęcia aktywności fizycznej najbezpieczniej jest zapisać się na zajęcia do trenera, który poprzez gimnastykę i rozciąganie pokaże, jak poprawnie wykonać ćwiczenia.

Dlaczego aktywność w ciąży jest tak ważna?

Ćwiczenia podczas ciąży, wykonywane pod okiem specjalistów i trenerów, pomagają przede wszystkim w przygotowaniach do nadchodzącego porodu. Aktywność ma znaczenie jeśli pragniemy aktywnie i świadomie uczestniczyć w rozwiązaniu, a jednocześnie poprzez nauczone ruchy – ułatwić sobie cały proces, a za pomocą ćwiczeń zmniejszyć ból. To podczas zajęć treningowych uczestniczki poznają podstawowe pozycje porodowe, a także specjalne techniki oddychania, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest im przejść przed poród.

Aktywność w ciąży ma także wpływ na zachowanie sylwetki i siły po porodzie. Może i nie zapobiegają nabieraniu dodatkowych kilogramów, ale po rozwiązaniu znacznie łatwiej jest je zgubić. Wiele przyszłych mam zapomina również o tym, że regularnie wykonywane ćwiczenia w ciąży pomagają w dolegliwościach typowych dla ciąży. Znikają bóle kręgosłupa, a także obrzęk nóg. Podczas chodzenia nie pojawiają się skurcze. Przyszły mamy mają również więcej energii i chęć na inne aktywności wykonywane na świeżym powietrzu.

Jak wygląda aktywność w ciąży?

Podczas ciąży należy ograniczyć wiele ćwiczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i bezpieczeństwo maleństwa. Z pewnością trzeba zrezygnować z intensywnego wysiłku cardio, jak i ćwiczeń siłowych, których do tej pory nie brakowało pewnie na siłowni. Aktywność w ciąży znacznie się różni – trenerzy stawiają głównie na gimnastykę połączoną z rozciąganiem i ćwiczeniami oddechowymi. Ćwiczenia wykonywane są przy użyciu piłek gimnastycznych, będących ciekawym urozmaiceniem każdych zajęć. Dodatkowo specjaliści podczas ćwiczeń korzystają z elementów jogi, pilatesu, a nawet fitnessu.

Ćwiczenia w ciąży – jakie zajęcia wybrać?

W zależności od samopoczucia, a także efektów, jakie chcemy osiągnąć – ćwiczenia będą odrobinę się od siebie różniły. Jeśli przyszłej mamie zależy na pozbyciu się dolegliwości związanych z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, świetnie sprawdzą się do tego ćwiczenia z piłką gimnastyczną oraz elementy jogi. Dzięki temu możliwe będzie dokładnie rozciągnięcie tych partii ciała, które sprawiają największy ból. Za pomocą piłki gimnastycznej przyszłe mamy przygotują się również do aktywnego porodu i poznają techniki oraz pozycje, które z pewnością przydadzą się na sali porodowej.

W przypadku chęci utrzymania dobrej sylwetki w trakcie, jak i po ciąży, warto zapisać się na zajęcia z elementami fitnessu. Poprawią one nie tylko kondycję, ale także wzmocnią poszczególne mięśnie ciała. Podobnie jak zajęcia z pilatesu. Regularne ćwiczenia pozwolą na zachowanie sylwetki sprzed ciąży.

Aktywność w ciąży – dlaczego warto?

Ciąża nie jest łatwa, dlatego warto urozmaicić ten stan dodatkowymi ćwiczeniami, które nie tylko przygotują do porodu, ale również utrzymają szczupłą sylwetkę i pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów po urodzeniu. Dzięki ćwiczeniom poród stanie się łatwiejszy, a podczas ciąży znikną dokuczliwe bóle kręgosłupa czy skurcze.

Related articles

Back to Top